تابلو فرش

سالهای سال است در گوشه و کنار استان آذربایجان شرقی هنرمندان زیادی ، تولید انواع مختلفی از صنایع زیبای این مرز و بوم را در انحصار خود دارند. یکی ازاین صنایع که در نوع خود بی نظیر ومنحصربفرد می باشد هنر و صنعت تابلوفرش است که عمدتاً در شهر سه هزارساله ی سردرود بافته می شود.

تابلو فرش‌های دستباف سردرود به دلیل تنوع رنگ ها و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار می باشد. این تابلو فرش‌ها اغلب در قالب پرتره بافته می‌شوند. نقش‌های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن کریم دیگر طرح‌های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش‌ها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز به تدریج با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است.

هرچند سابقه تولید این هنر- صنعت در شهرسردرود به بیش از هفتاد سال قبل برمی گردد و این شهر به واسطه همین صنعت بی بدیلش چندی پیش به عنوان پایتخت تابلوفرش جهان انتخاب گردیده، اما متاسفانه این شهر تاکنون مرکزی مناسب برای فروش و عرضه چنین آثار نفیس و ارزشمندی نداشته و تولید کنندگان عمدتاً آثار تولیدی خود را یا در مغازه ها و فروشگاه های انفرادی خود به فروش می رسانند و یا با زحمت فراوان و با شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی اقدام به عرضه آنها می کنند.

همین امرباعث گردید چندی پیش شهرداری سردرود با همکاری سرمایه گذار بخش خصوصی به ساخت مرکزی مناسب برای عرضه آثار دستباف این منطقه زرخیز باعنوان مرکز تجارت جهانی تابلوفرش اقدام کند.