حضور برند تابلو فرش مجیدی در مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران - سردرود

حضور برند تابلو فرش مجیدی در مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران - سردرود

به لطف خداوند متعال و در راستای تحقق اهداف مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران - سردرود ( حضور برند های برتر ) افتخار عقد قرارداد با برند تابلو فرش مجیدی  نصیب این مجموعه گردید . حضور برند تابلو فرش مجیدی در این مرکز را به فال نیک گرفته و آرزوی اعتلای هر چه بیشتر نام پایتخت تابلو فرش جهان - سردرود را داریم .

حضور برند فرش احد عظیم زاده در مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران-سردرود

حضور برند فرش احد عظیم زاده در مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران-سردرود

به لطف خداوند متعال و در راستای تحقق اهداف مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران - سردرود ( حضور برند های برتر ) افتخار عقد قرارداد با برند فرش عظیم زاده نصیب این مجموعه گردید . حضور برند عظیم زاده در این مرکز را به فال نیک گرفته و آرزوی اعتلای هر چه بیشتر نام پایتخت تابلو فرش جهان - سردرود را داریم .

تابلو فرش شهر سردرود را جهانی کرد

تابلو فرش شهر سردرود را جهانی کرد

تابلوفرش دستباف، شهر سردرود را جهانی کرد.

فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش از طریق مرکز ملی فرش ایران، مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان آذربایجان شرقی و تلاش و ممارست تنها اتحادیه تابلوفرش کشور(سردرود) با اتکا به هنر هنرمندان این شهر بر اساس فرمت معاهده لیسبون در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO)World Intellectual Property Organization  واقع در وین اتریش به ثبت رسید.

نشانه جغرافیایی، نشانه ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می سازد، مشروط براینکه کیفیت ، مرغوبیت و شهرت یا سایر ویژگی های کالا قابل انتساب به مبدا جغرافیایی آن باشد.

تابلوفرش دستباف سردرود مطابق با معاهده بین المللی لیسبون به ثبت جهانی نشان جغرافیایی به شماره و تاریخ ثبت ملی 27-جی آی مورخ 1393/07/14 رسید. فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش سردرود از اوایل سال 1393 با مطالعه امکان سنجی و تحقیق کارشناسی پس از تنظیم اظهارنامه و تشکیل پرونده آغاز شده بود. در فرآیند ثبت محصولات در وایپو به طور معمول بین 7 تا 8 ماه از زمان دریافت درخواست، پرونده محصول مورد بررسی قرارگرفته و سپس به تمام کشورهای عضو ارسال می شود و در صورتی که اعضا نسبت به محصول موردنظر اعتراضی نداشته باشند، سند ثبت جهانی محصول در وایپو صادر می شود.

بازدید ریاست مرکز ملی فرش ایران و رییس اداره کل صنعت معدن تجارت ازروند کاری مرکز تجارت جهانی تابلو فرش سردرود

بازدید ریاست مرکز ملی فرش ایران و رییس اداره کل صنعت معدن تجارت ازروند کاری مرکز تجارت جهانی تابلو فرش سردرود

 

رییس مرکز ملی فرش ایران با حضور در شهر سردرود از کارگاه های تولیدی تابلو فرش و روند کاری پروژه مرکز تجارت جهانی تابلو فرش بازدید کرده و در جلسه فعالان تابلو فرش و اتحادیه تابلو فرش سردرود که در سالن جلسات شهرداری سردرود برگزار گردید حضور پیدا کرد.دکتر کارگر در این جلسه بر لزوم همکاری گسترده فرهنگی در عرصه تابلو فرش اشاره کرده افزود : تابلو فرش یک هنر ایرانی بوده و باید این هنر با هنر ایرانی سنخیت داشته باشد ایشان ضمن قدردانی از مسیولین و اتحادیه تابلو فرش سردرود به عنوان یکی از اعضای مرکزی نمایشگاه بین المللی فرش گفت : در بد بینانه ترین حالت باید گفت تابلو فرش در ایران وجود دارد و رشد چشمگیر و ارز آوری بسیاری داشته و در پروژه تحقیقاتی سال جاری تابلو فرش هم جزئی از این پرو.ژه خواهد بود.

بازدید فرماندار شهرستان تبریز از پروژه ی مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران در شهر سردرود

بازدید فرماندار شهرستان تبریز از پروژه ی مرکز تجارت جهانی تابلو فرش ایران در شهر سردرود

شهر سردرود به لحاظ ساختار بافت فرسوده همواره با معضل ترافیک روبرو بوده است که این مشکل با حاشیه نشینی و افزایش جمعیت در این شهر روز به روز در حال گسترش می باشد. لذا ضروری بود به نسبت افزایش جمعیت مسیر های عبوری و پروژه های عمرانی و خدماتی نیز افزایش یابد چرا که مسیر های عبوری و پروژه های عمرانی جوابگوی جمعیت 35 هزار نفری سردرود نیست. لذا شهرداری با همکاری شورای اسلامی شهر سردرود بر آن شدند تا احیای بافت فرسوده القلندیس و مسیر گشائی خیابان امام خمینی (ره) را به تعادل برسانند و این مهم ممکن نبود مگر با مشارکت سرمایه گذاران . لذا این شهرداری با واگذاری 2 پروژه مرکز تجارت جهانی تابلو فرش و مرکز تجارت صدف به یاری مسیر گشائی این خیابان ها شتافت.
احیای پروژه ها چه در زمینه عمرانی و چه در زمینه مشارکتی تا حدی موفقیت آمیز بود که فرماندار شهرستان تبریز در بازدید خود از پیشرفت این پروژه ها ابراز خرسندی نمود. دکتر شهرتی فر همچنین ابراز امید واری کرد با مسیر گشائی خیابان القلندیس و خیابان امام خمینی (ره) شاهد شهری پایدار و زیبا در منطقه باشیم

عملیات اجرایی مرکز تجارت تابلو فرش ایران در سردرود آذربایجان شرقی آغاز شد

عملیات اجرایی مرکز تجارت تابلو فرش ایران در سردرود آذربایجان شرقی آغاز شد

ایلنا: سردرود باید به مرکز جهانی تابلو فرش تبدیل شود.

عملیات اجرایی مرکز تجارت تابلو فرش ایران با حضور رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مسئولین منطقه ای و مردم در سردرود آذربایجان شرقی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در آیین آغاز عملیات اجرایی این مرکز، گفت: اینکه امروز شاهد به ثمر نشستن پیگیری های مکرر در زمینه ایجاد چنین مرکزی و آغاز اقدامی مهم و تاثیرگذار برای توسعه شهر سردرود هستیم برای من و مردم بسیار شیرین و مهم است.

رضا رحمانی افزود: سردرود از دیرباز به عنوان پایتخت تابلو فرش جهان مشهور است و لازم بود تا برای حفظ مرکزیت خود در این عرصه وارد رقابت شده و بازاریابی خوبی انجام می داد که ایجاد مرکز تجارت تابلو فرش در این شهر می تواند گامی مهم در این راستا تلقی شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد: متاسفانه رفتاری که با فرش داشته ایم در شان فرش و زحمتی که برای تولید آن می شود نیست، در شرایط کنونی و اقتصاد مقاومتی، فرش صنعتی است که با کم ترین هزینه اشتغال ایجاد می کند و علاوه بر آن تاثیر چندانی نیز از تحریم ها و مسایل اقتصادی حاکم بر جامعه جهانی بر نمی دارد.

رحمانی اضافه کرد: با همه توانمندی ها و ظرفیت هایی که کشور ما در عرصه صنعت فرش دارد توجه آن چنانی به این بخش و فعالین آن نشده؛ ترکمنستانی که ممکن است کل جمعیتش از قالیبافان ما کم باشد وزارتخانه ای تحت عنوان وزارت فرش ایجاد کرده ولی ما با این پیشینه و بازار فروش جهانی حساسیت آن چنانی نسبت به چنین صنعتی با ریشه و مهمی نداریم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مجلس در بودجه امسال سهم مرکز ملی فرش ایران را ۲۰ برابر کرد اظهارداشت: بیمه قالیبافان از اقداماتی مهم دیگری است که مجلس اقدام داد و این نشان می دهد که مجلس به صنعت فرش و اهمیت آن واقف است.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: سال گذشته فرش دستباف تبریز، خوی، هریس، قم و اصفهان در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو(WIPO) مستقر در ژنو به ثبت جهانی رسید که سه مورد از آن ها مربوط به منطقه آذربایجان است و این نشان می دهد که جایگاه فرش آذربایجان در جهان چگونه است.

وی به ایجاد موزه فرش تبریز هم اشاره کرد و گفت: این موزه یکی از کارهای مهمی است که در حوزه فرش دستباف در تبریز به انجام می رسد و در گذشته تا حدودی به آن کم لطفی شده بود که امیدواریم در دوره جدید فعال تر از گذشته مراحل احداثآن پیگیری شود.

رحمانی با تاکید بر جایگاه مهم سردرود در تابلو فرش، افزود: سردرود این توانمندی را داراست تا به مرکز تجارت جهانی تابلوفرش تبدیل شود، پس باید کاری کنیم تا در کل دنیا هر کسی قصد خرید تابلو فرش دارد به راحت ترین وجه ممکن و از طریق اینترنت خرید خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: البته برای دستیابی به این مهم باید زیرساخت های لازم را هم محیا کنیم، از بیمه و حمل و نقل گرفته تا تجارت الکترونیک باید همه پای کار بیایند تا نام تابلو فرش سردرود در دنیا مطرح شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: البته باید فضای فیزیکی مناسبی نیز برای به نمایش گذاشتن تابلوفرش های نفیس و ارزشمند سردرود و فروش آن ایجاد کرد که مرکز تجارت تابلو فرش ایران می تواند در این خصوص موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری ایجاد دانشکده فرش در منطقه یکی دیگر از اهدافی است که به طور جدی مورد توجه ماست و سعی خواهیم کرد تا این مهم را نیز به منصه ظهور برسانیم.

وی با اشاره به اصالت فرش منطقه آذربایجان و ایران، گفت: چینی ها سعی زیادی کرده اند تا رقیبی برای فرش ایرانی باشند و حتی استادکاران ایرانی زیادی را نیز جذب کردند ولی باز نتیجه نگرفته اند و همچنان ارزش فرش ایرانی سرجای خود است.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم در تجارت فرش موفق باشیم باید به سلایق بازارهای فروش خود توجه داشته باشیم و به موضوع برندسازی نیز توجه ویژه ای کنیم، چرا که در بازار امروز برند ها حرف اول را می زنند.

مالکیت فکری تابلو فرش سردرود ثبت جهانی شد

مالکیت فکری تابلو فرش سردرود ثبت جهانی شد

تبریز - ایرنا - رئیس اداره فرش سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: به همت مرکز ملی فرش ایران همزمان با 14 منطقه جغرافیایی کشورمان، مراحل ثبت جهانی مالکیت فکری تابلو فرش سردرود به پایان رسید .

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی، جعفر موذن روز شنبه افزود : نشانه جغرافیایی، نشانه ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می کند، مشروط براینکه کیفیت و مرغوبیت، شهرت یا سایر ویژگی های کالا قابل انتساب به مبدا جغرافیایی آن باشد.
وی ادامه داد : این ثبت به همت مرکز ملی فرش ایران و با همراهی دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری سازمان های صنعت، معدن و تجارت و تشکل های فرش در این مناطق و نیز اداره کل ثبت مالکیت صنعتی ایران به انجام رسیده است.
موذن اظهار کرد: با ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف مناطق ایلام، سنقر و کلیایی کرمانشاه، کردی خراسان شمالی، لرستان، تابلوفرش سردرود، ترکمن جرگلان و بجنورد، سیستان و بلوچستان، ورامین، چهارمحال و بختیاری، قشقایی فارس، گبه فارس و اردکان، قهستان و مود بیرجند در سازمان جهانی مالکیت فکری، این کالای هنری در کشورهای عضو معاهده لیسبون برای ثبت و حمایت معرفی شد.
گفتنی است پیش از این نیز 15 منطقه جغرافیایی دیگر فرش دستباف ایران به ثبت جهانی رسیده بودند.
سَردْرود یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده است. طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال 1390 صورت گرفته است، این شهر با جمعیتی بالغ بر 35 هزارنفر قدمتی در حدود سه هزار سال دارد و ‍دومین شهر پرجمعیت شهرستان تبریز و یازدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی محسوب می شود. نام محلی این شهر، سَردَری و یا سردره است.
سردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات تابلوفرش، سال هاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته می شود. تابلو فرش های دستباف سردرود به دلیل وفور طیف رنگ و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار است. 
این تابلو فرش ها اغلب در قالب پرتره بافته می شوند؛ نقش های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن دیگر طرح های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش ها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است. 
هنر بافت تابلو فرش در شهرستان سردرود قدمت 80 ساله دارد به طوریکه 80 درصد از مردم این شهرستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می کنند. تابلو فرش سردرود در فهرست آثار معنوی میراث فرهنگی کشور ثبت ملی شده است. اولین و تنهاترین اتحادیه صنف تولیدکنندگان تابلو فرش کشور در سال 1390 در این شهر ایجاد شد. 
با توجه به شغل های جانبی این صنف و گستره فعالیت تولیدکنندگان تابلو فرش این سردرود در این شهر نرخ بیکاری در حد صفر می باشد و در 18 استان کشور برای 260 هزار نفر شغل ایجاد کرده است. روزانه بیش از 500 قطعه تابلو فرش در طرح و سایزهای مختلف به مدیریت کارگاه های متمرکز و غیر متمرکز تولید می شود. 
گفته می شود در هر خانه این شهر حتماً یک دار قالی برای تابلو فرش برپاست.

عمليات ساختمان مركز تجارت جهاني تابلو فرش سردرود  آغاز شد

عمليات ساختمان مركز تجارت جهاني تابلو فرش سردرود آغاز شد

وقت نيوز - عمليات ساختماني مركز تجارت جهاني تابلو فرش ايران درسردرود تبريز امروز پنج شنبه  با حضور معاون عمراني استاندار آذربايجان شرقي آغاز شد.

به گزارش خبرنگار وقت نيوز ،اين مركز در زميني به مساحت دو هزار و 307 مترمربع و با زير بناي 20 هزار و 500 متر مربع در هشت طبقه با مشاركت بخش خصوصي و شهرداري سردرود ساخته مي شود.

براي ساخت اين مركز كه داراي بخش هاي رفاهي ، تجاري و پاركينگ است افرون بر 37 ميليارد تومان توسط بخش خصوصي سرمايه گذاري خواهد شد كه  بيش از 30 درصد آن  توسط شهرداري سرد رود تامين مي شود.

در آِيين كلنگ زني اين مركز مهندس پور مهدي معاون عمراني استاندار آذربايجان شرقي  با اشاره به محدوديت هاي منابع مالي دولت بر  استفاده از ظرفيت هاي مردمي و بخش خصوصي در اجراي طرح هاي عمراني شهرها و بخش هاي استان تاكيد كرد.

وي همچنين با تاكيد بر تسريع در عمليات اجرايي مركز تجارت جهاني تابلو فرش ايران در سرد رود خواستار دقت نظر در طراحي و تركيب معماري اين مركز با اقتباس از فرش هاي نفيس محلي شد.

بافت و توليد فرش هاي نفيش تابلو در شهر تاريخي سردرود تبريز رواج دارد و در سال هاي اخير به دليل قابليت و قدمت اين شهر دراين صنعت از سوي سازمان يونسكو به عنوان پايتخت فرش هاي تابلو جهان نامگذاري و ثبت شده است .

هم اكنون 800 كارگاه صنعتي و خانگي بافت فرش هاي تابلو با 23 شغل جنبي پايدار دراين  منطقه فعال است و دست كم 300 هزار شغل پايدار درسطح كشور از قبل آن ارتزاق مي كنند.

به گفته جواد حاجي زاده شهردار سرد رود در سايه اين صنعت نرخ بيكاري دراين شهر صفر است  و حدود 400 طراح و هنرمند دراين صنعت مشغول فعاليت هستند.

 بر اساس آمار اتحادیه تابلو فرش سردرود نزدیک به 80 درصد مردم این شهر به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می کنند و 80 درصد تابلو فرش کشور در این شهر تولید و نقش موثری در تولید 20 درصد دیگر تابلو فرش های تولید شده در کشور دارد.

تابلو فرش سردرود در فهرست آثار میراث فرهنگی و معنوی ثبت ملی شده و نخستین و تنها اتحادیه صنف تولیدکنندگان تابلو فرش ایران در سال 90 در این شهر ایجاد شده است